V České republice existuje mnoho politických stran. Vsadil bych se, že minimálně tři z nich dokáže vyjmenovat každý hravě. Kdybych se ale vsadil, zda dokáže každý vyjmenovat tři malé, nejspíš bych sázku nevyhrál. Zmíněním těchto politických stran při otázce ,,Koho volíte?” se pravděpodobně dostanete do situace, kdy budete muset vyvrátit argumenty, že vaše politická strana je plná lidí s nerealistickými cíli a falešnými sliby. Jednoduše řečeno, nebude na vás nahlíženo jako na voliče ,,bezpečných” politických stran. Můžete si to představit jako při poslechu hudby. Každý poslouchá nějaký žánr a zpravidla ho vidí jako nadřazený všem ostatním. Když se ovšem člověk povznese nad takovou nálepku, může mnohdy nalézt mnohem zajímavější skladby než ty, které každý den poslouchá v rádiu. Podobně je to i v politice, i když samozřejmě trochu složitější.
V tomto článku představíme několik stran, které jsou na různých stranách politického spektra. Jedno je ale spojuje. Jsou to strany, které nejsou přítomny ve vrcholné politice. Zeptali jsme se pěti politických stran na to, jak by se samy popsaly, proč by voliči měli volit právě je, jaké jsou jejich dosavadní úspěchy a jaké jsou jejich plány do budoucna. Z pěti se nevyjádřily dvě ze stran. Dále jsme tyto politické strany podrobili drobnohledu a přinášíme ke každé alespoň jednu událost, kterou by někteří mohli označit za kontroverzní. A nakonec jsme se podívali na jejich volební programy a shrnuli je do krátké anotace.
Balbínova poetická strana
Jedná se o recesivně zaměřenou politickou stranu, která se hlásí k odkazu jezuitského kněze Bohuslava Balbína, mimo jiné také vlastence, který v sedmnáctém století hájil český jazyk a sbíral mnohé staročeské knihy. Takto znovuobjevil například tzv. Kristiánovu legendu neboli Život a umučení svatého Václava a jeho babičky svaté Ludmily. BPS je strana, která sídlí v pražských Vinohradech v Balbínově poetické hospůdce. Je ,,alternativou” pro nevolící občany, jak její členové samo uvádí. Založena byla 8. března 2002.
Jejím zakladatelem je Jiří Hrdina, majitel Balbínovy poetické hospůdky a geniální guvernér, což je titul, který nese jako předseda strany. Tento titul je doživotní a dědičný. Samotná strana může mít jen pět členů. Mezi ně patří pokladník, geniální guvernér, nezávislý tiskový mluvčí, první dáma a jeden člen inkognito. Strana má ale i Mládež BPS, což je organizace podřízená BPS. Členem této organizace se může stát jakákoli fyzická osoba bez ohledu na věk, vzdělání, rasu, národnost nebo politické přesvědčení. Členství v této organizaci je doživotní, dědičné a nezrušitelné. S členstvím získává každý člen i titul Mladý Balbínovec (MB). Jedinou podmínkou je, že člen nesmí být svině. V opačném případě musí s okamžitou platností odstoupit a seznámit s touto skutečností předsednictvo strany. Ve stanovách dále stojí, že členové Mládeže BPS se mohou sdružovat a zakládat kluby, ty se mohou jmenovat například Klub Vimperk Brno Mládeže BPS.
Jako svůj program uvádí členové strany změnu systému při volbách do Parlamentu ČR, zjednodušení podnikání, léky zdarma pro všechny, zrušení kamionové dopravy, omezení stánkového prodeje nebo zavedení školného na vysoké školy.
BSP má za sebou mnoho kauz a bizárů, které tehdejší předvolební Českou republikou otřásaly. Jeden z největších činů jejích členů bylo vylepování volebních plakátů jednotlivých parlamentních stran se sarkastickými slogany jako například ,,Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina” u plakátů s Miroslavem Kalouskem nebo ,,Jsem křesťanský demokrat, úplatky jsem neukrad. (cikány mám taky rád)” u bývalého starosty Vsetína Jiřího Čunka. Na sarkastické volební plakáty zareagovala KDU-ČSL přelepením těchto plakátů jejich vlastními s jedinou větou: “Děkujeme Kateřině Neumannové”, která ten rok vyhrála na ZOH v Turíně zlatou medaili za vítězství v závodě na třicet kilometrů.
Nemalá byla potyčka, v níž se BSP zapletla s policií, když se snažila odstranit zábrany okolo sochy sv. Václava na Václavském náměstí pomocí šroubováku. Tento spor byl nakonec vyřešen zabavením daného šroubováku.
V roce 2002 překvapila strana svou kandidátkou na Pelhřimovsku, v níž nominovala do senátních voleb básníka Ivana Martina Jirouse, který proslul přezdívkou Magor.
Nechvalně známý byl moment, kdy si balbínovci otevřeli na místě tehdy plánované Národní knihovny na Letné svou vlastní knihovnu, když se Kaplického “chobotnice” nepostavila. Obsahovala poličky pro spisy Václava Klause. Všechny byly prázdné. Dle jejich vlastních slov chtěli “podpořit moudré a naprosto nepolitické jednomyslné rozhodnutí pravicových zastupitelů, kteří řídíce se vkusem svého bývalého guru jsou připraveni zabránit špatnému vlivu cizáckých architektů na milované občany pražské a za cenu osobních obětí zabránit výstavbě Národní knihovny zde na Letné”
Maličkostí oproti těmto kauzám pak byla chyba, které se balbínovci dopustili, když do televizního studia dodali špatnou kazetu, a tak nehrál jejich volební spot, nýbrž jakási reklama na vysavače.
Konzervativní strana
Levicově zaměřená Konzervativní strana, jak sami uvádí, se hlásí k odkazu západní křesťanské civilizace a jejich univerzální pravdám. Byla založena 16. března 1990.
Dále uvádí, že vnímá jako svůj vzor Konzervativní stranu Velké Británie a Republikánskou stranu USA.
Mezi cíle Konzervativní strany patří úcta k tradici a řešení problémů na základě praktických zkušeností a precedentů, uznání potřeb uvážených a nenásilných reforem, ochrana lidských práv, rovnost před zákonem a úcta k zákonům, právo usilovat o štěstí a nezadatelné právo na vlastnictví, skepse k utopiím, ideologiím, politickému experimentování, či sociálnímu inženýrství.
Na otázku, proč by voliči měli volit zrovna jí, členové Konzervativní strany odpovídají:
“Politickou stranu chápeme jako společenství, které sjednocují
myšlenky a nikoli zájmy. Dominují-li ve společnosti třídy, znamená to,
že dominují jejich zájmy. Strana se řídí principy a schopností obětovat
své zájmy těmto principům. Je školou sebezapření. Strana, která
neobětuje moc principům, jen politikaří. Strana není ani tak silná svým
počtem nebo vlivem, ale spíše energií myšlenek, které reprezentuje, a
věrností svých členů těmto myšlenkám. V tomto pojetí není strana ani tak
skupinou lidí jako souborem myšlenek a ideálních cílů. Její důležitost a
hodnota je především v tom, že konstituuje svobodu vytvářením prostoru
pro svobodu projevu a tím, že vychází z principů, které jasně odlišuje
od účelu. Vlády, ve kterých zasedají představitelé takovéto strany,
nejlépe zajišťují pokrok a zároveň kontinuitu, brání stagnaci a brání
revoluci. Konflikty zájmů a sil ve společnosti se tak přenášejí na
konflikty mezi stranami, na konflikty mezi principy.”
Za svůj dosavadní největší úspěch strana považuje obhájení koaličního mandátu v Senátu.
Volební program Konzervativní strany je obsáhlý, mimo jiné do něj však patří reforma penzijní reformy, pojišťovnictví a dalších. Ve svém volebním programu Konzervativní strana mluví také o definování legální obrany. Ten má působit na potenciální agresory preventivním účinkem. Tento bod je v jejich programu reprezentován heslem ,,Není svoboda bez bezpečnosti”. Odmítá také výstup z Evropské Unie.
Na naši otázku, jaké jsou její plány do budoucna, odpovídá: ,,Konzervativní strana vnímá ohrožení, které pro naše společenství představují imperiální kremelské ambice a i proto souhlasí s politikou podpory Ukrajiny při její obraně proti moskevské agresi (a to zejména formou dodávek moderních účinných zbraní). Podcenění této hrozby může
mít za následek zničení Západu zvenčí. Konzervativní strana zároveň reflektuje danou a neměnnou lidskou přirozenost a tato reflexe je nám spolehlivým vodítkem při orientaci v tzv. kulturní válce, kterou vede progresivní levice proti západní civilisaci. Podcenění této hrozby může mít za následek zničení Západu zevnitř. Syntézu obou těchto politických posic považujeme za autenticky konzervativní. Naším plánem do budoucna je shromáždit v Konzervativní straně maximum takto konzervativně smýšlejících občanů ČR a spolu s nimi ze všech sil usilovat o záchranu, zachování a rozvoj Západu: zejména péčí o tu jeho malou část, která je nám svěřena, ale i adekvátním příspěvkem k jeho celkové – nejen, ale
také hospodářské – prosperitě. Jako jeden z důležitých úkolů pro příští roky v rámci České republiky vnímáme zastavení všeobecného štvaní a konsekventního nárůstu všeobecné nedůvěry (občanů vůči institucím, médiím, politice jako takové i občanů mezi sebou navzájem…) a otočení neblahého trendu – tedy zahájení namáhavého ale nezbytného budování a posilování důvěry uvnitř našeho společenství. Naše síly a možnosti jsou
dnes velmi skromné, ale přinejmenším můžeme tento naléhavý úkol opakovaně připomínat. Slibujeme si od toho čisté svědomí. Pokud se některé pro nás žádoucí cíle i naším přičiněním naplní, budeme si pokládat za čest, že jsme se mohli podílet na dobré věci,”
Strana se sjednotila se Stranou konzervativní smlouvy v roce 1991. Dále se v roce 2021 po neshodách ve společných politických cílech rozhodla nekandidovat v koalici se SPOLU. Učinila tak společně s monarchistickým hnutím Koruna Česká.
Koruna Česká – monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska
Koruna Česká je monarchistická středopravicová až pravicová politická strana, která usiluje o zavedení konstituční monarchie v České republice. Předchůdcem této strany dle Wikipedie byla občanská iniciativa České děti založená disidentem Petrem Placákem. Vznikla v roce 1988 manifestem, v němž vyhlásila obnovu Českého království. České děti v průběhu roku 1989 vydávaly samizdatový časopis Koruna. Samotná Koruna Česká vznikla 25. listopadu 1990 jako monarchistické hnutí v pražském Realistickém divadle při setkání přívrženců Českého království. Prvním předsedou této strany se stal MUDr. Dalibor Stejskal. Struktura strany je zajímavá, neboť kromě předsedů a místopředsedů obsahuje také zemské hejtmany pro jednotlivé historické země, tj. pro Moravu, Čechy i Slezsko.
Strana svou pravidelnou účast ve volbách odůvodňuje následovně: ,,Protože jsme jediná stran, která nabízí skutečnou systémovou změnu. Každá naše republika (jichž jsme měli po 1918 už několik) začínala s velkými nadějemi, ale postupem času se propadala do stále většího a většího marasmu a chaosu. Současná republika není výjimkou,”
Za svůj největší úspěch považuje strana mimo jiné také zlepšení vnímání habsburských panovníků. V téže odpovědi zmiňuje, že je již parlamentní stranou, neboť má dva koaliční senátory.
Budoucnost této strany shrnul její předseda slovy: “Budeme se snažit dále propagovat hodnoty, které zastáváme, a spolu s tím i monarchii. Je nám jasné, že vzhledem k dosavadní podpoře monarchie v této zemi nás čeká ještě dlouhá cesta, proto se budeme snažit prosazovat spíše drobnější kroky, např. zrušení stále platného (ovšem běžně porušovaného) zákazu užívání šlechtických titulů. Věříme, že jednou naše země bude opět monarchií,”
Koruna Česká v roce 2021 jednala ohledně výše zmíněném sloučení s koalicí SPOLU a nakonec se rozhodla, že tak neučiní. Rozcházely se jejich představy a způsob jednání. Kandidovala sama se sloganem “Na Hrad patří král”.
Druhý případ spočíval v článku na jejích stránkách, kde zveřejnila strana Prohlášení Koruny České k nálezu Ústavního soudu ve věci majetku knížat z Lichtenštejnu. V tomto článku předkládá své argumenty a lítost nad nálezem Ústavního soudu, který potvrzuje platnost Benešových dekretů. Strana zde argumentuje tím, že nález byl pravděpodobně založen na shledání, že třetí republika byla demokratickým státem, avšak že tento stát byl později vnímán jako stát omezené demokracie kvůli rostoucímu vlivu komunistů.
Moravané
Moravané jsou levicová strana usilující o zavedení Moravy jako samosprávného celku na základě práva moravského lidu na sebeurčení. Odvolává se na rozsáhlou míru autonomie, kterou Morava měla v rámci Moravského markrabství v letech 1182-1918. Byla založena 1. června 1994. Současným předsedou strany je Mgr. Ctirad Musil, který byl dlouholetý člen KSČM. Strana původně vznikla na základě sjednocení pro moravských stran s názvem Hnutí samosprávné demokracie – Společnost pro Moravu a Slezsko. Současný název přijala na sjezdu 17. prosince 2005.
Volební program nejlépe vystihuje ukončení pošlapávání práv moravského lidu a počešťování obyvatel Moravy. S ohledem na právo na sebeurčení chtějí Moravané zrovnoprávnit Čechy a Moravu i její obyvatele, změnit jméno na Českou a Moravskou federativní republiku. Klade pak důraz na zefektivnění samosprávy a boj proti korupci.
Strana vstoupila do veřejného povědomí předvolebním klipem v televizi z roku 2009, kde se v jejich klipu uvádí repliky, jako například ,,Ti idioti v hlavním městě mají zkreslené představy o životě na Moravě” nebo ,,české podvody už se tolerovat nedají“. Tento klip nebyl všeobecně příliš dobře přijat a kupříkladu Lidové noviny jej označují za ,,rádoby vtipný” a ,,kontroverzní”.
V roce 2015 pak díky jejich iniciativě vznikly značky na historických hranicích mezi Čechami a Moravou. Na některých místech, zejména na Vysočině, se ale jejich jednání nesetkalo s úspěchem, a tak hranice aktivisté Moravanů pomalovali sami.
Česká strana asociálů
Česká strana asociálů (dále jen ČSA) je recesivní strana, která primárně působí na sociálních sítích, a která slibuje, že v roce 2025 doopravdy vznikne. Dle slov předsedy této strany Konráda Koulemastníka strana užívá humor a ironii jako kritiku dnešní společnosti a nenávidí kontakt s moc mladými a moc starými lidmi. Koulemastník dokázal ČSA shrnout do jediného slova: “Shitpost”. Strana se skládá ze čtyř členů, Konráda Koulemastníka, Karla Hrubiána, Filipa Slovana a Pepy Trosky. Strana má na Instagramu přes 5 tisíc sledujících, na Twitteru přes 500 sledujících.
Volebním programem pro rok 2024 ČSA usiluje mimojiné o asocializaci České Republiky, zrušení gravitace, slevy na cigarety pro člověka s rakovinou plic, vyhlášení státního svátku na narozeniny Járy Cimrmana, vrácení hlavního města do Levého Hradce a nebo zavedení manželství pro nikoho.
Předseda Koulemastník na otázku, proč by lidé měli volit ČSA odpověděl: ,,Samozřejmě že v zásadě by neměli. Kdo by chtěl zrušit gravitaci, zdanit smrt nebo postavit na Ještěd metro? Krom našeho předsednictva tedy… Reálnou šanci dostat se do sněmovny, senátu ani europarlamentu nemáme. Šanci máme v kraji a komunálkách, pokud podnítíme kulturu “volení ze srandy” politicky jinak neaktivních obyvatel, zaujmeme mladé a milovníky humoru, spolu s lidmi, kterým bude vyhovovat náš reálný program. (Protože pokud už nás někam zvolí, budeme se snažit reálně pomáhat a ne všechno zdržovat a jen si užívat prachy jako jistý nejmenovaný člen SPD Holata). Samosebou to platí pouze pokud nám vyjde marketing otravného podomního prodeje kandidátů aneb jak to dělal Balík na Šumpersku. Takže jediný skutečný důvod proč, A) Nemají koho jiného volit B) Jako protest C) Ze srandy D) Protože nás jako projekt chtějí podpořit E) Protože se jim líbí reálné politické názory strany nebo minimálně některých straníků F) Protože je to máma jednoho z kandidátů a potomek ji o to poprosil,”
Dále v odpovědi uvádí, že dosud největší úspěch ČSA je vytvoření komunity lidí, která se zajímá o politiku a zároveň nesoudí ostatní za jejich názory. Pokračuje s tím, že byli přítomni na Instagramu Tomia Okamury a na webu STAČILO! a byli popsáni jako mladí podporovatelé.
Na poslední otázku odpovídá předseda strany následovně: “Tak první krok je založení strany. To by mělo být hlavní a to dokončíme v roce 2025. Snad na začátku roku. Do roku 2026 chceme vyhrát všechny parlamentní, prezidentské, krajské i komunální a evropské volby se ziskem 100%. (U Evropského parlamentu chceme mít 100% i v ostatních zemích EU kde ale nekandidujeme). A tak si zajistit neomezenou moc nejen v ČR, ale i EU a EPTA neboli organizace Europatat. To jsou za nás tři nejdůležitější organizace na ovládnutí. Samozřejmě demokracii rušit nechceme. Jsme tak dokonalí, že i jakékoli další jiné volby přehledem vyhrajeme. V roce 2027 chceme vyhrát i všechny ostatní světové volby a ovládnout svět. No a potom do roku 2028 chceme vyhrát volby do intergalaktického senátu a ovládnou mléčnou dráhu. Myslíme si, že pouze takto máme možnost prosazovat svoje cíle. I tak nám příjde tento plán jako realisticky dosažitelný,”
Česká strana asociálů měla další úspěch dne 17. října 2024, neboť polovina vedení strany byla v televizi přítomna v programu Máte slovo s Michaelou Jílkovou polovina vedení strany. Koulemastník byl přítomen i s cedníkem na hlavě, což mnozí lidé v komentářích na sociálních sítích komentovali negativně.
Kromě humoru strana na svých sociálních sítích šířila osvětu při volbách do Europarlamentu představením jednotlivých stran a vysvětlením, proč jsou, anebo nejsou dobří kandidáti.
Závěr
Politické strany menší voličské základny skutečně dovedou nabídnout mnohem víc než některé parlamentní strany. V rámci politiky jsou též důležité, protože vytváří přirozenou konkurenci větším politickým stranám a nabízejí alternativní pohled na různé tématiky.
Prošli jsme si pět malých volebních stran, jejich programy a ke každé jsme si stručně řekli, čím do české politiky přispívá. Ohlédli jsme se také na některé momenty, které se v historii stran staly a měly na ně dopad. Nezaměřovali jsme se jen na jednu část politického spektra, měli jsme tu pravicové, levicové i recesivní strany.
A nakonec, analogie z úvodu se i tentokrát potvrdila. Stejně jako v hudbě i zde jsou tváře, které vidíme úplně poprvé i které vídáme dennodenně. A tak se vás na závěr ptám, poslechnete si alternativní žánr hudby, anebo půjdete s časem prověřenými klasikami?
Autor: Matěj Ulrich