Americké volby jsou už sečteny, volitelé určeni a jakožto čtyřicátým sedmým prezident Spojených států amerických se stal Donald Trump. Podnikatel, milionář a tentokrát už podruhé prezidentem, si ovšem od posledního svého mandátu vysloužil mnohem silnějších názorů na svoji osobu. Radikalizace a konzervatizace jeho strany a příznivců zarazila i ty nejvíc politikou neošlehané jedince a teď když se lidi až zpětně dozvídají co Trump propaguje, se mnoho zastavuje a děsí nad jedinou otázkou.
Co teď?
Odpověď je jako vždy komplikovaná, a proto si ji rozdělíme na tři části: Dopad na Ameriku a co se s ní stát může a dopad na nás Čechy a Evropany.
1. Rudá ruka nad Amerikou
Začněme jednoduše a to s ekonomikou, kde je to dosti přímočaré. Trump plánuje expandovat na svých daňových škrtech z roku 2017, které by hlavně ulevili nejvyšší sociální třídě. Dále by podle všeho chtěl snížit ceny energií díky osvědčené taktice USA a to vrtáním ropy. Akorát ne v zemích třetího světa, ale v Arktidě. Podle Trumpových slov by právě operace, v už tak dost klimaticky destabilizované Arktidě, měli stoupnout. Když se podíváme na jeho minulí volební termín tak je zde vidět silná Republikánská averze vůči zelené ekonomice, ve které bude s velkou pravděpodobností pokračovat.
Co se dále týká ekonomiky, slíbil deportaci všech nelegálních migrantů žijících hlavně na jihu země. Kolik to může být? Tisíc? Deset tisíc? Tohle číslo je podle informací něco kolem jedenácti miliónů. Nutno podotknout, že to nejsou lidé, kteří přišli do USA nedávno. Mnoho z těchto migrantů mají založené rodiny, vybudované domovy a někteří tam vychovávají už druhou generaci. Ve svých proslovech Trump vyhrožoval použitím jak lokálních bezpečnostních složek, tak i nasazením armády na základě dvou dodatků ústavy USA (Konkrétně „Alien Enemies Act of 1798 „ a „ Insurrection Act „). Zároveň migraci používal i jako způsob vyřešení zvyšujících se cen bydlení.
Trump má mnoho dalších postojů, s různými názory pro různé lidi. Jako například jeho rétorika proti legalizaci marihuany, zastávání se amerického právo na zbraň, či jeho slib zrušit takzvaný Affordable Care Act. Ten má USA defakto místo všeobecné zdravotní péče, který až doposud dovoloval milionům Američanům přístup k zdravotnímu pojištění.
Jestli je, ale jeden Trumpův postoj více kontroverzní než ty o kterých si ještě řekneme, tak je to právo na potrat. Trump se v předchozích letech netajil svými protipotratovými postoji a i když se v kampani vyhýbal otázce kdykoliv mu byla položena, faktem je, že soudci jím zvoleni do funkce byly klíčoví pro zrušení federálního práva na potrat (neboli zákonu platného pro celé USA) a vložení rozhodnutí onoho do rukou jednotlivých států. I když je nepravděpodobné, že Trump půjde po federálním zákazu potratu, pro mnohé je jasné, že bude protipotratové zákony na státní úrovni minimálně podporovat.
2. Stín nad Evropou
jako předtím je ekonomika klíč k většině věcem. Nás se Trumpova ekonomická politika dotkne v jeho daních na zahraničním dovozu (neboli daň, kterou kupující zaplatí za produkt, pokud ho dováží ze zahraničí). Na produkty z Číny by se měla daň zvednout na 60% a ze všech ostatních státu na 10 až 20. A to ze všech, včetně těch Evropských. Trump tím chce zvednout zájem o Americké produkty a minimalizovat závislost na zahraničním dovozu, který USA nemálo stojí. Tohle ovšem bude mít následek na naprosto všechny. Na konzumenti v USA (protože právě oni budou muset navyšovat cenu svého produktu aby se jim ona daň vrátila v zisku), na americké firmy nakupující ze zahraničí (navýší se ceny produktů) a v neposlední řadě i na podnikatele Evropské. Abychom si totiž odběratele z USA udrželi, budeme muset naše produkty udělat atraktivnější. A jak? Snížením ceny našeho produktu, abychom nebyly vyměněni za levnější alternativy.
Jak asi tušíte, hlavní Trumpva pilotka v konexi jak s námi, tak s celou Evropou, leží v Ukrajinské otázce. Buďme realisté, pokud se západ nesjednotí jednotně za Ukrajinu, (což je bohužel dosti nepravděpodobné) tak dřív nebo později odvážný odpor našich slovanských bratří poleví a Ukrajina padne. Trump svou politikou nejen utvrdí pro-putinovské živly v Evropě v zesílení tlaku na pro-Ukrajinské pilotky, ale hlavně zamezením podstatných dodávek Ukrajině ji odsoudí k dřívější a tvrdší porážce a tím i do mnohem horší pozice u jednacího stolu. Pro průměrného Američana je Putinovská agrese pouze regionální válka kdesi za velkou louží. Záležitost čistě Evropská. Jak sám řekl, jde mu jen o zastavení války a je mu jedno jak.
Asi jediným pozitivním aspektem na této realitě je, že to bude tvrdý a bolestiví budíček pro Evropu. Spoléhali jsem na Ameriku vojensky de facto ve všem. A to byla fatální chyba. Pouze čas, ale jen ukáže co z našeho nepříjemného probuzení do reality vzejde.
3. Strašák nebo třetí do Rusko-Čínské Osy?
Tento bod jsem si nechal na konec kvůli jeho určité šedé zóně. Mluvím zde o takzvaném Projektu 2025. Na jednu stranu je to přesně ten typ strašáka, co by se hodil do každé volební kampaně. Na straně druhé je to rozsáhlý a propracovaný dokument, ke kterému se váže několik nemalých důkazů. I přes to vás vyzývám, abyste si více informací o Projektu 2025 dohledali a sami si utvořili názor. (Na článek od BBC stačí kliknout na obrázek)
Projekt 2025 je pamflet velké neziskové organizace jménem Heritage Foundation, která podporuje Republikánskou politiku a hlavně Donalda Trumpa.
Tento přes 900 stránkový dokument popisuje postup na uskutečnění plánu pro maximalizaci pravomocí prezidenta. Dále, ale také hlavně nahrazení většiny členů federálních úřadů loajálními příznivci, či převedení ministerstva vnitra a FBI přímo pod pravomoce prezidenta (Trumpa).
Plán 2025 obsahuje ještě mnoho, ale na konci stojí de fakto autoritářský stát.
Plán formulovala kolem 267 lidí z nichž polovina pracovala na Trumpově kampani či v jeho kanceláři, a dále i přes 100 konzervativních organizací.
I když se jak Trump tak jeho vice-prezident David Vence distancují do plánu 2025, tak v odtajené nahrávce se Russel Vought, spolu-autor plánu 2025, prořekl, že je distancování od ze strany Trumpa rozumný tah a, že je jejich práci naopak podporuje. Sám Trump se v roce 2022 dokonce nechal slyšet, že právě Heritage foundation položí „základy a detailní plány pro přesný postup našeho hnutí…“.
Závěr:
Budoucnost je věc kterou nikdo z nás nedokáže předpovědět, ať se snažíme sebevíc. I tak lze vidět onu bouři, která se nad nás zpoza Atlantiku žene. Jak moc pocítíme její následky a jak bude svět za 4 roky až Trump jako prezident na dobro skončí vypadat? To záleží jen na nás a co jsem schopni pro to udělat.